آتی

معرفی بازار آتی

اکثر شرکت هایی که در رابطه با ساخت، تولید و یا ارایه خدمات فعالیت می کنند، در زمینه پیش بینی قیمت های کالا از تخصص و مهارت کافی برخوردار نیستند. بنابراین منطقی است که اقدام به پوشش ریسک ناشی از نوسان قیمت ها نمایند و خود را در برابر افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت یک کالا، حفظ و بیمه نمایند.
یکی از روش های پوشش ریسک استفاده از قراردادهای آتی است که در سال های اخیر اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. در قراردادهای آتی خریدار و فروشنده توافق می کنند، در سررسید معین، کالای استاندارد شده ای را به قیمتی که زمان انجام معامله تعیین می کنند، معامله کنند.
به این ترتیب اگر در آینده قیمت افزایش پیدا کند، خریدار سود می کند زیرا توانسته است ریسک افزایش قیمت را پوشش دهد و کالای موردنیاز خود را به قیمت پایین تهیه نماید، از سوی دیگر فروشنده تنها از سود بیش از انتظار خود بی بهره مانده است. و اگر قیمت کاهش یابد خریدار فقط از سود کاهش قیمت منتفع نمی شود، و از سوی دیگر فروشنده از زیان ناشی از کاهش قیمت در امان مانده است.

درک این نکته ضروری است که اقدام به پوشش ریسک با استفاده از قراردادهای آتی، می تواند منجر به کاهش یا افزایش میزان سود شرکت شود؛ یعنی ممکن است قیمت ها در جهت دلخواه پوشش دهندگان ریسک حرکت کند یا برعکس آن. برای افرادی که این راهبرد را اتخاذ می کنند از دست دادن فرصت کسب سود چندان اهمیتی ندارد، آنچه که برای آن ها در وهله اول مهم تر است، این است که در نهایت از سرمایه گذاری اصلی یا سود حاشیه ای منظم حمایت کنند یا اینکه بخواهند برای بدست آوردن مقداری سود اضافی اصل سرمایه را به خطر بیندازند.

مشتری با پرداخت 10% ارزش یک قرارداد آتی امکان بهره وری از سود 100% قرارداد یا قبول زیان 100% قرارداد را دارد.

لازم به ذکر است که قراردادهای آتی تنها اختصاص به تولید کنندگان و مصرف کنندگان ندارد، بلکه سرمایه گذاران و دیگر افرادی که به تحلیل بازار می پردازند نیز می توانند وارد معاملات آتی شوند و از نوسان قیمت قراردادهای آتی سود ببرند.

اطلاعات بیشتر >

مزایای بازار آتی

پوشش ریسک

در معاملات آتی، ریسک ناشی از نوسانات قیمت از بین می رود یا به به حداقل می رسد

کم هزینه بودن معاملات

معاملات آتی در مقایسه با معاملات نقدی دارای کارمزد کمتری هستند

شفافیت قیمت

بورس معاملات آتی مکان مشخصی برای خریداران و فروشندگان می باشد و با استفاده از سامانه الکترونیکی استاندارد انجام می شود و در میان تمامی شرکت کنندگان موجود در بازار به شکل کاملا عادلانه صورت می گیرد

اهرم مالی

در معاملات آتی اگر از اهرم مالی استفاده شود با ریسک بالایی همراه بوده  در نتیجه سرمایه گذاران و معامله گران می توانند فرصت های فراوانی همراه با کسب سود فراوان داشته باشند

نقدشوندگی بالا

در معاملات آتی سرمایه گذار نیازی به مالکیت معین جهت فروش قرارداد آتی ندارد  و تنها کافی است با پیش فروش در بازار بورس معامله آتی را انجام دهد

تحلیل تکنیکال بازار نقره
مشاهده همه مطالب

گزارش تحلیلی نقره 791 1024 شرکت کارگزاری سی ولکس

گزارش تحلیلی نقره

هفته منتهی به 11 دی PDF File Download

گزارش تحلیلی نقره 791 1024 شرکت کارگزاری سی ولکس

گزارش تحلیلی نقره

هفته منتهی به 20 آبان PDF File Download

گزارش تحلیلی نقره 791 1024 شرکت کارگزاری سی ولکس

گزارش تحلیلی نقره

هفته منتهی به 27 آبان PDF File Download 

کالاهای قابل معامله در بورس آتی

نقره

زیره سبز

پسته

زعفران پوشال

زعفران نگین