کسری عرضه نقره برای اولین بار از سال 2015 میلادی

کسری عرضه نقره برای اولین بار از سال 2015 میلادی

کسری عرضه نقره برای اولین بار از سال 2015 میلادی 259 194 شرکت کارگزاری سی ولکس

بر اساس آخرین گزارش موسسه نقره، بازار جهانی نقره در سال جاری شاهد رسیدن سطح تقاضا به 1.29 میلیارد اونس خواهد بود که برای اولین بار از سال 2015 تاکنون به بالای یک میلیارد اونس رسیده است.

قیمت نقره در دسامبر سال 2021 میلادی، با 1% افزایش در روز، به نرخ 25.215 دلار در هر اونس معامله گردید. موسسه نقره در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که تقاضای نقره تا سال 2021 رشد گسترده ای داشته است و تقاضای صنعتی برای این فلز گرانقیمت پیشرو بوده است.

بهبود تقاضای صنعت نقره پس از همه‌گیری کووید-19 باعث می‌شود که سهم این صنعت به بالاترین میزان خود یعنی 524 میلیون اونس برسد. همچنین براساس آخرین تحقیقات از طرف موسسه نقره، نقش کلیدی نقره در اقتصاد سبز کاملا برجسته است.

این گزارش همچنین به تقاضای سرمایه گذاری قوی با علاقه به شمش فیزیکی نقره، اشاره کرد که بر این اساس انتظار می رود، حجم سرمایه گذاری در فلز گرانقیمت نقره با 34 درصد یا 64 میلیون اونس افزایش، به 263 میلیون اونس برسد که بالاترین میزان افزایش در شش سال گذشته است.

افزایش تقاضای کشور هند، نشان‌دهنده احساس بهبود یافته نسبت به قیمت نقره و بهبود وضعیت اقتصاد این کشور است. به طور کلی، پیش‌بینی می‌شود حجم سرمایه‌گذاری فیزیکی در هند که در سال 2020 میلادی سقوط کرده بود، در سال جاری میلادی تقریباً سه برابر شود.

همچنین بر اساس این گزارش، پیش‌بینی می‌شود که میزان دارایی‌ها در صندوق‌های قابل معامله با پشتوانه نقره، تا حجم 150میلیون اونس افزایش یابد.

براساس این گزارش، انتظار می‌رود پس از رکود سال 2020 میلادی، تولید جواهرات و ظروف نقره بهبود نسبی را شاهد باشد و به ترتیب 18 و 25 درصد رشد را تجربه کند. با توجه به اینکه اقتصاد و احساسات مصرف کننده سریعتر از حد انتظار در کشور هند بهبود یافته است، و همچنین رفع محدودیت ها در پیش از ایام فستیوالهای مهم عروسی و اعیاد این کشور، صنایع تولید جواهرات و تولید ظروف نقره از یک جهش قابل توجه برخوردار خواهد گردید.

همچنین این پیش‌بینی برای فلز گرانقیمت نقره وجود دارد که تولید معادن نقره در جهان با ۶ درصد افزایش به ۸۲۹ میلیون اونس برسد. این بهبود عمدتاً نتیجه این مهم است که اکثر معادن می توانند با نرخ کامل تولید در طول سال به دنبال توقف های اجباری در سال 2020 به دلیل بیماری همه گیر فعالیت کنند. کشورهای پرو، مکزیک و بولیوی بیشترین افزایش میزان تولید را خواهند داشت.

با نگاهی به حجم عرضه و تقاضا در بازار، تحلیگران اقتصادی، پیش بینی کسری عرضه نقره بطور متوسط ​​۷ میلیون اونس در بازار خواهد بود. در این گزارش آمده است: «این اولین کسری عرضه فلز گرانقیمت نقره از سال 2015 میلادی خواهد بود.

این اتفاقات در حالی است که با بروز چشم انداز تقاضای خوش بینانه برای نقره، احتمال شروع یک روند صعودی مجدد برای این فلز گرانقیمت وجود دارد. همچنین کارشناسان اقتصادی خاطرنشان کرده اند که افزایش نرخ تورم به بالاترین سطح خود در 31 سال اخیر،  عامل اصلی افزایش قیمت فلزات گرانبها مانند نقره در بازارهای جهانی خواهند بود.