چشم انداز بازار فولاد چین در ماه جولای

چشم انداز بازار فولاد چین در ماه جولای

چشم انداز بازار فولاد چین در ماه جولای 284 177 شرکت کارگزاری سی ولکس

با توجه به اهمیت تحولات بازار فولاد چین و تاثیرات وسیع آن بر بازار جهانی فولاد، فعالان و تحلیلگران بازار فولاد، همواره تحولات بازار فولاد این کشور را رصد می نمایند.

به موجب گزارش تحلیلی ارائه شده توسط Platts، پیش بینی شده است که تولید، سفارشات و قیمت محصولات فولادی در چین در ماه جاری میلادی (ماه جولای سال 2021) کند گردد و به دلیل شرایط ضعیف فصلی، افزایش مقدار موجودی انبارها ادامه یابد.

طبق این گزارش، ماه جولای می تواند یکی از ضعیف ترین ماههای سال از لحاظ تقاضای فولاد در چین باشد. زیرا گرمای هوا و بارش های شدید فصلی، فعالیت در بخش های پایین دستی از جمله ساخت و ساز را تحت تاثیر قرار   داده و موجب افت تقاضای فولاد می گردد و انتظار می رود که این ضعف تقاضای فولاد به دلیل محدودیت های مالی و اعتباری و تضعیف جو حاکم بر بازار تشدید گردیده و موجب فشار بر قیمت ها گردد.

طبق تجزیه و تحلیل پلتس، میانگین حاشیه سود میلگرد داخلی چین در ماه ژوئن به حدود 30 دلار/تن رسید، در حالیکه حاشیه سود ماه مه حدود 149 دلار/تن بوده است و حتی در هفته پایانی ماه ژوئن به زیر نقطه سربسر رسید. همچنین میانگین حاشیه سود کویل گرم از 155 دلار/تن در ماه مه به 62 دلار/تن در ماه ژوئن کاهش یافت. علت افت حاشیه سود، تضعیف قیمت محصولات نهایی فولاد و قیمت های بالای سنگ آهن و زغالسنگ بوده است.

پیش بینی می شود که تولید فولاد چین در ماه جولای اندکی کاهش یابد، ولی همچنان تولید قوی فولاد ادامه خواهد یافت و لذا به دلیل کند شدن تقاضا، موجودی فولاد در انبارها افزایش خواهد یافت.طبق آمار منتشره توسط اتجمن آهن و فولاد چین، موجودی ورق (کویل گرم) از 5/3 میلیون تن در ابتدای ماه ژوئن به 78/3 میلیون در 24 ماه مزبور رسید و یا موجودی میلگرد در انبارها در دوره یادشده از 47/7 میلیون به 63/7 میلیون تن افزایش یافته است.

در سمت مصرف، فعالیت های تولیدی در ماه ژوئن کاهش یافت وشاخص PMI تولید چین در ماه ژوئن 9/50 واحد اعلام شده است که کمترین میزان طی چهار ماه اخیر بوده است و یا شاخص PMI کایشن، از 52 واحد در ماه مه به 3/51 واحد در ماه ژوئن افت کرد.