شفافیت قیمت با ورود محصولات به بورس‌کالا

شفافیت قیمت با ورود محصولات به بورس‌کالا

شفافیت قیمت با ورود محصولات به بورس‌کالا 1024 682 شرکت کارگزاری سی ولکس

محمودضا الهی‌فرد، مدیرعامل کارگزاری سی ولکس و کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با سنا بررسی می‌کند: 

ورود محصولات شرکت‌های معدنی به بورس کالا و اثر آن بر بورس اوراق

 

محمودرضا الهی فرد معتقد است با ورود محصولات به بورس کالا، میزان شفافیت و کشف قیمت واقعی محصولات افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه با افزایش رقابت و میزان فروش شاهد رشد سهام شرکت‌های وارد شده به بورس کالا ازجمله شرکت‌های معدنی و سیمانی خواهیم بود.

مدیر عامل کارگزاری سی ولکس در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، خروج محصولات از قیمت‌گذاری دستوری را اقدامی در جهت افزایش شفافیت در بازارهای کالایی دانست و گفت: این اقدام بعد از مدت‌ها تکاپو و تلاش بالاخره عملی شده است؛ به طوریکه به تازگی شاهد پذیرش‌های هفتگی زیادی به‌خصوص در حوزۀ شرکت‌های حوزه مواد معدنی و سیمانی در بورس کالا هستیم.

الهی فرد اضافه کرد: در نظر داشته باشید که ورود شرکت‌های معدنی بزرگ مانند گل گهر، اقدامی در جهت ورود دیگر شرکت‌ها به این بازار برای استفاده از مزایای عرضه محصولاتشان در بورس کالاست تا در این شرایط شرکت ها به شیوه‌ای شفاف و با استفاده از کشف نرخ های منطقی ناشی از تقابل عرضه و تقاضا، از مزایای حضور در این بازار، بهره‌مند شوند.

وی توضیح داد: ممکن است شرکت‌ها گاهی در خارج از بورس هم شرایط فروش مناسبی داشته باشند، اما آگاهی از وجود شفافیت قیمتی و حتی میزان فروش برای سرمایه‌گذاران و سهامداران این شرکت ها با حضورشان در بورس کالا، نکته مثبتی است که باید در نظر داشته باشید؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است سهامداران از جریان اطلاعات و سود و زیان شرکت ها به موقع و در لحظه مطلع نشوند. بنابراین این اقدام، بر بهبود شرایط سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار و شفافیت و همچنین عادلانه بودن بازار نیز اثرگذاری مطلوبی دارد.

مدیر عامل کارگزاری سی ولکس تاکید کرد: همانطور که در بالا اشاره شد، ورود به بورس کالا برای فعالان بازار، چه در سمت عرضه و چه در سمت خرید سبب افزایش شفافیت می‌شود، این موضوع بر افزایش تعداد مشتریان و در نتیجه میزان فروش تاثیر مثبت دارد، زیرا در چنین شرایطی با داشتن اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر از محصولات و قیمت‌های آنها، خریداران می‌توانند با اطمینان بیشتری به خرید محصولات مورد نظرشان اقدام کنند. در چنین شرایطی و با تعدد مشتریان، رقابت بهتری را در این زمینه شاهد خواهیم بود و در نتیجه قیمت‌های بهتری کشف می‌شوند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران